I suggest you ...

Mobile app

205 votes
Vote
Sign in
Check!
(thinking…)
Reset
or sign in with
  • facebook
  • google
    Password icon
    I agree to the terms of service
    Signed in as (Sign out)
    You have left! (?) (thinking…)
    Vladimir ShabanovAdminVladimir Shabanov (Developer, BazQux Reader) shared this idea  ·   ·  Admin →

37 comments

Sign in
    Check!
    (thinking…)
    Reset
    or sign in with
    • facebook
    • google
      Password icon
      I agree to the terms of service
      Signed in as (Sign out)
      Submitting...
      • Andrew FordeAndrew Forde commented  · 

The only issue with using Fever to read BazQux feeds is the unsupported 'mark as read on scroll' which is a killer feature for me. A native client on iPhone and iPad would be great as it would give the chance to have a consistent user experience.

• romanroman commented  · 

Hi, any news as for access from WP8 devices?

• Maxim StrukovMaxim Strukov commented  · 

Vladimir, please add comments to BazQuz API.
        btw NewsJet - nice app.

• Vladimir ShabanovAdminVladimir Shabanov (Developer, BazQux Reader) commented  · 

Это больше зависит от разработчиков этих ридеров. Стоит им написать, попросить, чтобы интегрировали

• romanroman commented  · 

Скажите, пожалуйста, планируется ли интеграция с ридерами, доступными для WP?

• OlafOlaf commented  · 

If you want support for Bazqux in a particular mobile app, please take the time to write a short note to the developer of the app! The more demand he sees, the more likely he will implement this!

I did nag Newsify! ;-)

• Suoshi EtchiSuoshi Etchi commented  · 

Сегодня статус голосования "Integrate with bazqux.com" в блоге JustReader'а сменился на "Complited"!

• Suoshi EtchiSuoshi Etchi commented  · 

I am use JustReader and i like it very much! Please add support to this app.

• Patrick WaltersPatrick Walters commented  · 

Are there any other Android apps compatible with BazQux other than NewsPlus?

• GBGB commented  · 

Snobbing Windows Phone ?
        back to Feedly then...

• Dan ChristensenDan Christensen commented  · 

Thanks for adding the API! News+ is working well for me in my initial tests.

• NoFenceNoFence commented  · 

//А какие у него концептуальные недостатки?
        Возможно "концептуальные" — это громко сказано, но я про себя назвал так недостатки, которые быстро не исправляются, как мне кажется. Во-первых, прокрутка клавишами громкости внутри статей хромает: последний экран не дополняется пустым пространством, в результате чего взгляд при чтении сбивается и долго приходится искать строку, на которой остановился. И так раз за разом в каждой статье. Неудобно.

Во-вторых, банально не нашел режима полноэкранного просмотра. Сверху висит панель состояния плюс строка с настройками программы. А у меня не такой большой экран. Ну, реклама снизу уберется после покупки.

• Andrey NikanorovAndrey Nikanorov commented  · 

Вот теперь я даже рад, что google reader закрылся ) Меня, кстати, вот этот News+ устраивает более чем полностью.

• Vladimir ShabanovAdminVladimir Shabanov (Developer, BazQux Reader) commented  · 

А какие у него концептуальные недостатки?

С JustReader оказалась беда. Он не совсем стандартно работает с API. В итоге часть сообщений не синхронизируется. А времени у разработчика пока нет.

Возможно, я специально для JustReader буду чуть иначе выдавать результаты. Будет различаться порядок и время сообщений между веб и JustReader, но зато они будут все видны.

Но все же надеюсь, что он подправит.

← Previous 1

Feedback and Knowledge Base